Augustin Bubník, hokejová legenda a vězeň komunistů

Z rozsáhlého rozhovoru natočeného s touto legendou v roce 2011, zde představujeme tu část, ve které vyprávěl o začátcích na hokejovém ledu. Na zimních olympijských hrách v 1948 se Bubník podílel na stříbrné medaili našeho týmu. Následující rok získal zlatou medaili a titul mistr světa ve Stockholmu.

Následující rok však jeho úspěšnou kariéru po udání ukončil komunistický monstr proces s ním a s jeho deseti spoluhráči. Bubnik byl odsouzen ke 14 letům vězení za údajnou špionáž, velezradu a rozvracení lidově demokratického zřízení poté, když při oslavě jednoho z kolegu se v restauraci U Herclíků opili a při tom kritizovali komunistický režim.

Po pěti letech tvrdé práce v uranovém lágru v Jáchymově byl Augustin propuštěn. Ovšem návrat do hokejové reprezentace už mu komunistický režim nedovolil. Stal se však úspěšným trenérem.

Mezi lety 1966 až 1969 Augustin Bubník trénoval a vedl i finskou hokejovou reprezentaci. V této severské zemi se stal hokejovým hrdinou a v roce 2003 zde vstoupil do hokejové Síně slávy. Stejného ocenění se dočkal i v česku o pět let později, kdy byla založena tato Síně slávy také u nás.

Augustin Bubník odešel 18. dubna 2017 na věčnost jako poslední člen týmu  legendární zlaté hokejové generace, kterou komunisté zničili. Bylo mu 88 let.

Seniorské pobyty na Slovensku

Zvýhodněné cestování pro seniory starší 55 let
Pomozte obnovit Letenský kolotoč