Z rozsáhlého rozhovoru natočeného s touto legendou v roce 2011, zde představujeme tu část, ve které vyprávěl o začátcích na hokejovém ledu. Na zimních olympijských hrách v 1948 se Bubník podílel na stříbrné medaili našeho týmu. Následující rok získal zlatou medaili a titul mistr světa ve Stockholmu.

Následující rok však jeho úspěšnou kariéru po udání ukončil komunistický monstr proces s ním a s jeho deseti spoluhráči. Bubnik byl odsouzen ke 14 letům vězení za údajnou špionáž, velezradu a rozvracení lidově demokratického zřízení poté, když při oslavě jednoho z kolegu se v restauraci U Herclíků opili a při tom kritizovali komunistický režim.

Po pěti letech tvrdé práce v uranovém lágru v Jáchymově byl Augustin propuštěn. Ovšem návrat do hokejové reprezentace už mu komunistický režim nedovolil. Stal se však úspěšným trenérem.

Mezi lety 1966 až 1969 Augustin Bubník trénoval a vedl i finskou hokejovou reprezentaci. V této severské zemi se stal hokejovým hrdinou a v roce 2003 zde vstoupil do hokejové Síně slávy. Stejného ocenění se dočkal i v česku o pět let později, kdy byla založena tato Síně slávy také u nás.

Augustin Bubník odešel 18. dubna 2017 na věčnost jako poslední člen týmu  legendární zlaté hokejové generace, kterou komunisté zničili. Bylo mu 88 let.