Senioři v novém videu odrazují své vrstevníky od přeposílání neověřených řetězových e-mailů. Europoslankyni Markétě Gregorové se podařilo jejich vzkaz propašovat mezi skutečné řetězové e-maily. Videa iniciativy seniorů Za sebe se tak stala součástí její kampaně #PravdaBolí, která upozorňuje na problém dezinformací v České republice.

Typické nástroje dezinformací

„Vzít typické nástroje dezinformací a využít je k šíření osvěty nás napadlo už v případě našeho deepfake videa. Díky pozitivním ohlasům spousta lidí poprvé spatřila v akci nejmodernější technologie manipulování videozáznamu, a hlavně, samotné video viděl více než milion lidí.“ představuje videa europoslankyně Markéta Gregorová.

Deepfake je aplikace, za pomoci které je snadné zaměnit obličej ve videu za obličej někoho jiného. Třeba za obličej celebrity, nebo vlivného politika a „jeho ústy“ vás třeba přesvědčit o nějaké nepravdě!

Podrobný popis, jak tato snadno zneužitelná aplikace funguje a v čem je nebezpečná, zveřejnil server Internetem bezpečně

Europoslankyně dodává, že: „E-mail je u seniorů nejčastěji využívaný komunikační nástroj. Byl to jejich první nástroj na internetu, s kterým začínali. Proto jsme se rozhodli oslovit je skrz e-maily, aby ti, kteří sdílejí svůj nesouhlas s řetězovými zprávami, mohli pro změnu poslat svým známým něco milého“.

„Přeposílat něčí mail znamená, že necháme za sebe myslet někoho jiného. A toho už tady bylo dost,“ říká paní Iva Wurmová, která je jednou ze seniorek v novém videu. „Bezpečnější a svobodnější svět pro naše vnoučata nezajistíme tím, že budeme přeposílat e-maily. Musíme jim vyprávět o světě tak, jak jsme ho zažili my,“ promlouvá na videu paní Jana Kabelová.


Čtěte také

Lidé nevědomě sdílí informace, které potvrzují jejich názor


Senioři mezi nejzranitelnějšími

Z analýz dezinformací vycházejí senioři dlouhodobě jako mimořádně zranitelná a velmi specifická skupina.
„V rámci kampaně #PravdaBolí jsme proto od začátku hledali cestu, jak k seniorům promluvit. Senioři na palubě si říkají ti z nás dříve narozených, kteří se toho hned nadšeně chopili! A my jsme jim nakonec jenom poskytli prostor. Žádné další ‚přemluv bábu‘ se nekoná – tady mluví svůj ke svému a všichni jsou si rovni, nikdo se nad nikým nepovyšuje.“ upřesňuje europoslankyně Markéta Gregorová.

„Proto se kampaň jmenuje Za sebe. Je to podaná ruka přes monitor a ujištění, že jsme všichni na jedné lodi,“ dodává europoslankyně.

Videa jsou součástí kampaně #PravdaBolí, ve které Markéta Gregorová upozorňuje na fenomén dezinformací. Iniciativa Za sebe tak doplňuje dotazník desítky expertů v oblasti dezinformací #OčimaOdborníků
nebo osvětové deepfake video, na kterém falešný Andrej Babiš varuje před novými technologiemi dezinformací, které se objevilo např. v hlavních večerních zprávách CNN Prima News.