Protagonistka filmu Daleko od Reykjavíku vlivem nečekaných událostí přichází o většinu životních jistot a zjišťuje, že na vině je místní zkorumpované farmářské družstvo, jehož vedení kvůli zisku šikanuje místní chovatele. Inge se ale nenechá zahnat do kouta. Nemá již co ztratit a vydává se odhodlaně do boje – za pomoci ostrých příspěvků na Facebooku, ale i lopat hnoje a zásob mléka.

Právě prostředí malé komunity v odlehlé vesnici na severu Islandu, málomluvní hrdinové a jemná absurdita dodávají filmu jedinečnou atmosféru příznačnou pro severské snímky.

Hákonarson – v Cannes oceněný tvůrce a absolvent FAMU
„Kdyby se tento film točil v jiné zemi, bylo by vedení družstva obklopeno zbraněmi a bodyguardy. Ale na Islandu žádné pistole nemáme! Místo toho si lidé hrozí esemeskami. Nechtěl jsem se příliš vzdálit naší realitě – sám pocházím z venkova a na statku jsem pracoval. Moc dobře tento svět znám,“ nechal se slyšet režisér Grímur Hákonarson.
Jeden z nejvýraznějších severských tvůrců současnosti absolvoval v roce 2004 pražskou FAMU. Jeho druhý celovečerní film Berani zvítězil v roce 2015 na festivalu v Cannes v sekci Un Certain Regard – získal také řadu dalších ocenění včetně 11 cen Islandské filmové akademie. Ve filmu Daleko od Reykjavíku se Hákonarson opět vydává do prostředí odlehlých farmářských komunit, které díky svým zkušenostem dovede vykreslit s nebývalou autenticitou.

Působivý film, který jsem shlédl na novinářské projekci, na mne emotivně zapůsobil nejen vzpomínkami na pobyt v této krásné zemi. Ale připomněl, že paralela s osudem nebojácné farmářky Inge, na kterou „kleklo“ mocné družstvo, číhá na i na ty, kteří se znelíbili mocnému holdingu i v České kotlině.

Pražské Bio Oko uvede film v pátek 24. ledna ve 23:00 hodin, v sobotu 25. ledna v 19:30 hodin a v úterý 28. ledna v 15:45

    • Seznam kin s projekcí filmu zde