Zima se blíží a s ní se vrací i projekt NOCLEŽENKA! Letos s podtitulem Jen nocleh nestačí. Co nového v rámci projektu připravujeme a proč právě podtitul Jen nocleh nestačí?

NOCLEŽENKA je poukaz v ceně 100 Kč, který jednomu člověku bez domova umožní strávit noc v teple noclehárny Armády spásy. Nezahrnuje však pouze nocleh samotný, ale i další pomoc:

  • Polévku s pečivem a teplý nápoj
  • Možnost vykonat osobní hygienu
  • Zdravotní prohlídku a ošetření v naší ordinaci
  • Schůzku se sociálním pracovníkem, který mu pomůže řešit jeho životní situaci
  • Možnost pokračovat v systému sociálních služeb Armády spásy

Jednou nocí v noclehárně cesta člověka bez domova určitě nekončí. Hlavním, dlouhodobým cílem celého projektu je navrátit člověka zpět do běžného života a dostat ho do bodu, kdy již žádnou Nocleženku nepotřebuje a je zcela soběstačný.
Děkujeme vám proto ve jménu všech těch, kterým tuto cestu umožníte.


Pomozte babičkám zahřát lidi bez domova

Společný vánoční projekt seniorské organizace Elpida a Armády spásy, dává práci a radost z pocitu užitečnosti více než 200 babičkám a zároveň podporuje chod vzdělávacího a kulturního centra pro aktivní seniory. Díky spolupráci s Armádou spásy dostává ještě další hřejivý rozměr – lidem bez domova zahřeje nohy. I srdce. Číst dál

Jak Nocleženky pomáhají – Příběh pana Milana
Jedním z uživatelů, kteří využívali pomoc ve formě Nocleženek byl také pan Milan. Tento klient byl naším dlouhodobým klientem ambulantních služeb (noclehárna, denní centrum), nicméně práce s ním byla velmi obtížná. Navíc poslední roky se mu rapidně zhoršoval zdravotní stav. Jeho situaci jsme ale podchytili včas v čemž nám pomohli právě Nocleženky.

S Milanem se nám podařil vybavit občanský průkaz, vyplnili jsme žádost do domova Přístav, vyřídili kartičku pojištěnce, evidovali se na úřad práce a podali žádost na vybavení dávek hmotné nouze. Nicméně Milan byl i tak momentálně bez finančních prostředků. Proto jsme se rozhodli věnovat mu několik kusů Nocleženek, které měl uschované u nás na pečovatelně, aby je neztratil. Vysvětlili jsme mu, že může bez problémů přespávat na noclehárně a důrazně jsme ho upozornili, aby nespal hlavně venku, protože hrozí umrznutí.

Během následujících dní se nám ozvali z domova Přístav, že se tam uvolnilo místo a my tam pana Milana převezli. Nyní je tomu již několik měsíců, kdy pan Milan bydlí v domově Přístav a je tam o něj postaráno.

Autor: Redakce