Zima se blíží a s ní se vrací i projekt NOCLEŽENKA! Letos s podtitulem Jen nocleh nestačí. Co nového v rámci projektu připravujeme a proč právě podtitul Jen nocleh nestačí?

NOCLEŽENKA je poukaz v ceně 100 Kč, který jednomu člověku bez domova umožní strávit noc v teple noclehárny Armády spásy. Nezahrnuje však pouze nocleh samotný, ale i další pomoc:

    • Polévku s pečivem a teplý nápoj
    • Možnost vykonat osobní hygienu
    • Zdravotní prohlídku a ošetření v naší ordinaci
    • Schůzku se sociálním pracovníkem, který mu pomůže řešit jeho životní situaci

Jednou nocí to nekončí

Jednou nocí v noclehárně cesta člověka bez domova určitě nekončí. Hlavním, dlouhodobým cílem celého projektu je navrátit člověka zpět do běžného života a dostat ho do bodu, kdy již žádnou Nocleženku nepotřebuje a je zcela soběstačný.
Děkujeme vám proto ve jménu všech těch, kterým tuto cestu umožníte.

Jak Nocleženky pomáhají – Příběh pana Milana

Jedním z uživatelů, kteří využívali pomoc ve formě Nocleženek byl také pan Milan. Tento klient byl dlouhodobým klientem ambulantních služeb (noclehárna, denní centrum), nicméně práce s ním byla velmi obtížná. Navíc poslední roky se mu rapidně zhoršoval zdravotní stav. Jeho situaci Armáda spásy ale podchytili včas v čemž nám pomohli právě Nocleženky.

S Milanem se nám podařil vybavit občanský průkaz, vyplnili jsme žádost do domova Přístav, vyřídili kartičku pojištěnce, evidovali se na úřad práce a podali žádost na vybavení dávek hmotné nouze. Nicméně Milan byl i tak momentálně bez finančních prostředků. Proto jsme se rozhodli věnovat mu několik kusů Nocleženek, které měl uschované u nás na pečovatelně, aby je neztratil. Vysvětlili jsme mu, že může bez problémů přespávat na noclehárně a důrazně jsme ho upozornili, aby nespal hlavně venku, protože hrozí umrznutí.

Během následujících dní se nám ozvali z domova Přístav, že se tam uvolnilo místo a my tam pana Milana převezli. Nyní je tomu již několik měsíců, kdy pan Milan bydlí v domově Přístav a je tam o něj postaráno.

Autor: Redakce