26. března bude Evropský parlament hlasovat o nové evropské směrnici o autorském právu. Tato směrnice přinese nové povinnosti pro webové stránky, které sbírají a organizují zprávy (článek 11) a nutí platformy k proaktivnímu prohledávání všech nahraných materiálů a k automatické blokaci všech potenciálních porušení autorských práv (článek 13).

Oba články mohou výrazně ovlivnit svobodu projevu a internetové spolupráce. Náš projekt stojí a padá se zbytkem internetu. Články 11 a 13 oslabí svobodu internetu a ohrozí činnost také naší neziskové organizace, která pro Vás shromažďuje a zdarma zveřejňuje prospěšné informace.

Internetoví giganti typu Google, Instagram či Facebook a další finančně zdatné firmy se přijetí směrnice obávat nemusí, jejich finanční zdroje jim snadno umožní novým pravidlům se přizpůsobit. Nebezpečí likvidace však hrozí té obrovské většině, provozovatelů internetových informačních stránek která nemá potřebné finanční zdroje. Řada obsahových a zpravodajských webů z vyhledávačů zmizí.

Hlasování se uskuteční již brzy.
Věnujte nám prosím dvě minuty svého času a řekněte svým zástupcům v Evropském parlamentu, že nesouhlasíte s podporou takové reformy autorského práva, která obsahuje články 11 a 13.

KONTAKTUJTE SVÉ EUROPOSLANCE