Kvůli opatřením proti šíření koronaviru došlo letos na jaře k omezení pohybu mnoha seniorů z domova a tato situace se opakuje i nyní na podzim. Valná většina takto postižených seniorů proto využívá ke komunikaci s okolím a s blízkými příbuznými počítač. Dlouhé sledování monitoru ale neprospívá zraku. Jak unaveným očím ulevit vysvětluje přednosta sítě očních klinik Gemini MUDr. Pavel Stodůlka Ph.D.
Dlouhá práce na počítačích má záporný vliv na oči
Při dlouhé práci na počítači je pohled upřen jedním směrem. To je pro oči namáhavé. Oči nejsou při práci na počítači vyloženě poškozovány, spíše jsou namáhány a vysilovány trvajícím pohledem stejným směrem a na stejnou vzdálenost. Potíže s očima se objevují většinou až po několika hodinách u počítače. V klimatizované místnosti či u nositelů kontaktních čoček se tyto potíže dostavují dříve.
Lidé pracující delší dobu na počítači si nejčastěji stěžují na slzení, zarudnutí nebo pálení očí, únavu či bolesti hlavy. Únavu a osychání očí často způsobuje nesprávné světlo v místnosti.
Nevhodné zdroje světla
Nevhodně zvoleným světlem v domácích kancelářích jsou zářivky, které vyzařují příliš ostré světlo. To způsobuje podráždění očí. Velkou roli hraje také místo, kde je počítač umístěn. Postavit ho proti oknu není příliš vhodné. Světlo zvenčí totiž člověku svítí přímo do očí a znesnadňuje mu viditelnost na obrazovce. Člověk pak na monitor více ostří, tím dochází k rychlejší únavě zraku.
„Důležitá je také poloha klávesnice, která by měla být v rovině s monitorem, aby člověk nemusel natáčet hlavu tam a zpět při pohledu z klávesnice na monitor a opačně,” doporučil Pavel Stodůlka.
● Při komunikaci po internetu se navzájem uvidíte. Můžete i volat levně na telefony |
Pro zdraví očí je velmi důležité pravidelné mrkání, které povrch oka zvlhčuje a předchází tak jeho podráždění. „Při sledování monitoru je přirozené, že člověk při soustředění na danou činnost mrká asi pětkrát méně než je běžné. Tím povrch oka trpí, protože nedochází k potřebnému zvlhčení slzami. Syndrom suchých očí způsobuje osychání rohovky. Je proto nutné oči každých dvacet minut pečlivě promrkat,” řekl Pavel Stodůlka.
● Operace šedého zákalu je bezbolestná a trvá jen minuty |
Od únavy pomůže oční jóga.
Je vhodná pro všechny, zejména pak pro osoby pracující několik hodin denně na počítači a také pro ty, kterým se zhoršuje oční vada „Oční jóga oči uvolní a funguje jako přirozená masáž oka. Oku prospívají krouživé pohyby, pohledy různými směry, nahoru, dolů a do různých stran. Cvičení urychlí látkovou výměnu v oku a jeho okolí, což má pozitivní účinky na zrak. Pacientům po operaci očí doporučujeme začít s cvičením až měsíc po operaci. Cviky by se měly provádět třikrát denně. Nejlépe je cvičit oči také pravidelně večer před usnutím,” uzavřel Pavel Stodůlka.
CVIKY PRO OČNÍ JÓGU
- nejdříve 10x zamrkat
- 10x se podívat nahoru a dolů
- 10x se podívat doprava a doleva
- 10x se podívat do úhlopříčky zprava nahoře vlevo dolů
- 10x se podívat do opačné úhlopříčky – tedy zleva nahoře doprava dolů
- 10x zakroužit očima doprava
- 10x zakroužit očima doleva
- 10x zamrkat
● Jak správně cvičit oční jógu uvidíte v úvodním videu.