S vážnou zdravotní diagnózou se v České republice setkají každý rok tisíce lidí. Většina z nich netuší, že se mohou obrátit na pacientské organizace, které působí napříč naší zemí a pomáhají zvládat šok z náhlé diagnózy.
V České republice působí přes 140 pacientských organizací a stále vznikají nové. Zapojení se do jejich aktivit pacientům přináší ohromné benefity, ale o jejich existenci mnoho z nich nemá tušení.
„A to chceme společně s NAPO změnit,“ říká Lucie Růžičková, koordinátorka vzdělávání Pacientského hubu, který funguje pod Ministerstvem zdravotnictví České republiky.
● Otužilí senioři radí jak se dožít ve zdraví vysokého věku
● Jak ulevit očím při dlouhé práci na počítači?
Důležitá úloha pacientských organizací
Pacientské organizace odvádějí velmi důležitou práci. Jsou průvodci lidem se závažným onemocněním i jejich rodinám, hájí zájmy pacientů při přípravě zákonů a politik. Významné jsou i jejich aktivity v oblasti prevence.
Analýza společnosti EY ukázala, že svou činností státu ušetří desítky miliard korun ročně. Je žádoucí, aby veřejnost věděla o existenci pacientských organizací a neváhala je požádat o pomoc v případě, kdy do života vstoupí vážná diagnóza,“ říká Robert Hejzák, předseda Národní asociace pacientských organizací (NAPO).
Pacientský hub pomáhá pacientským organizacím na cestě k soběstačnosti a nezávislosti, posiluje jejich kompetence v oblasti obhajování práv pacientů, iniciuje setkávání pacientů, expertů a veřejnosti.
Národní asociace pacientských organizací (NAPO) je zastřešující organizace, která vznikla v roce 2022. V současné době sdružuje 42 pacientských organizací. Hlavní náplní činnosti je hájení práv pacientů.
NAPO pomáhá jednotlivým pacientským organizacím v rozvoji a sjednocuje jejich hlas při jednání s ministerstvem zdravotnictví, zdravotními pojišťovnami, farmaceutickým byznysem i lékařskými společnostmi.
Kde hledat pomoc
● Pomoc pacientům nabízí Portál pro pacienty a pacientské organizace zde